Účelom terapie teplom za  použitia suchého tepla je hlboké, harmonizujúce prehriatie. Zdravý človek je schopný udržať si stálu telesnú teplotu nezávisle na svojom okolí. V súvislovsti s mnohými ochoreniami dochádza k obmedzeniu prehrievania tela a tým k zníženiu telesnej teploty. Tiež životné podmienky a duševné vplyvy vedú k strate tepla. Na význame naberá aj to, že v modernej spoločnosti chýba mnohým ľuďom pohyb a klimatické stimuly prirodzeného prostredia. Následkom je zníženie schopnosti termoregulácie tela. Pomocou tepla dochádza k zmierneniu bolestí a zvíženiu napätia, zlepšeniu pohyblivosti pri zatuhnutí. Pomocou tepla sa nechajú ľudia osloviť vnútorne. Teplo je prvým krokom k nájdeniu novej sily a prijatiu liečby. Rovnomerným pôsobením tepla dochádza k postupnému uvoľňovaniu tepla, prechodu tepelnej energie do hlbokých tkanivových vrstiev. Telo je rovnomerne prehriate. Celkové pozitívne a ukľudňujúce pôsobenie zábalu prehlbuje účinky následných alebo predchádzajúcich procedúr. Pozitívne ovplyvňujú reguláciu tepla v tele a zlepšuje hlbkove a lokálne prekrvenie.

Medový

Vysoký obsah prírodného včelieho vosku obsahuje vysoko hodnotné látky, hlavne vitamín A, ktorý povzbudzuje bunky a pomáha pri vysušenej pokožke.Cieľom teplého zábalu by malo byť pozitívne ovplyvnenie tepla v organizme, ktoré sa po použití stáva živším a reaktívnejším.Telo by malo byť po zábale fyziologicky rovnomerne prehriate, duch svieži a duša spokojná. To je predpokladom pre zdravý, funkčný imunitný systém a dobrý stabilný zdravotný stav.   Naviac pri zahrievaní včelí vosk uvoľňuje svoju typickú vôňu- zábal je aromaterapeutický zážitok pre všetky zmysly

Čokoládový

Obsah kakaovej hmoty v zábale primerane zásobuje pokožku antioxidačnými zložkami. Čokoládový obklad predáva to najlepšie i vysoko senzitívnej pokožke, prospieva Vašemu vzhľadu i stavu mysle. Kakao má na ľudský organizmus stimulujúce a povzbudzujúce účinky.

 

Herbal – bylinkový

Široké spektrum účinku ajurvédskych bylín napr. horčica indická, blahovičník, libavka, gáfrovník, škorica cejlónska. Redukuje lokálne bolesti tela, chrbta a svalstva. Pomáha pri nástupe viróz, a pri chronických ochoreniach horných dýchacích ciest. Jeho použitie na ľudskom tele pomáha plynulej cirkulácii krve v obehovom systéme. Účinne bojuje proti bolesti hlavy a migréne.

 

Rašelinový

Rašelina je tvorená skupinou látok, ktoré sú prirodzeným produktom zemného prostredia a vznikajú biologickou transformáciou organických materiálov prostredníctvom biologických procesov po dobu približne 4OOOO rokov. Blahodárne byliny, trávy a kvitnúce rastliny sa postupom času transformovali na botanickú hmotu. Unikátna molekulárna štruktúra rašelinových hmôt, obsahujúcich celý rad bioaktívnych  látok od kyselín až po zinok, je efektívne schopná udržiavať ako teplé tak aj studené teploty. Rašelina je pravdepodobne najrozšírenejšou organickou hmotou s obsahom uhľovodíkov v zemnom a vodnom prostredí, je tmavej farby, prevažne aromatická, acidická(kyslá), hydrofylná.

Rašelina je dnes už uznávaná po celom svete a to predovšetkým pre svoje výnimočné regeneratívne vlastnosti a potencionálne hojivé účinky.

Posiľňuje imunitný systém, stimuluje cirkuláciu, vrátane lymfy a krvného obehu, urýchľuje bunkovú aktivitu, rozširuje tkanivo a cievy, prirodzenou cestou aktivuje somoliečebný potenciál organizmu.

Jednorázový rašelinový zábal sa skladá z balneologickej rašeliny naplnenej medzi priepustnou a nepriepustnou fóliou. Priepustná vrstva je smerom k telu pacienta pre vlastnú rašelinu nepriepustná, takže zamedzuje väčšiemu znečisteniu pokožky.

 

 

Zábaly